Novinky a komentáře

Úvod / Důchody / Proč vyměnit staré penzijní spoření za nové!

Proč vyměnit staré penzijní spoření za nové!

Rubrika: Důchody, Finance, Rady a tipy

Spoříte si na penzi a záleží Vám na tom, co se s Vašimi penězi děje? Chtěli byste mít nachystanou rezervu při odchodu do důchodu? Je pro Vás 250 000 Kč již zajímavý obnos? Chcete ze svých úspor získat za cenu přiměřeného rizika maximální výnos?
Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli ano, pravděpodobně máme pro Vás cenné informace. Naše hlavní sdělení se týká Doplňkového penzijního spoření, které dle našich statistik může svým klientům přinést více jak 250 000 Kč. A to jsou již zajímavé peníze pro mnoho z nás.

Trocha názvosloví

Penzijní připojištění = Transformovaný fond (TF): jedná se o původní penzijní spoření, které u nás existuje od roku 1995 a tyto smlouvy bylo možné uzavírat až do konce roku 2012. Jedná se o velmi rozšířený produkt, který dnes využívá více jak 3,3 mil. lidí, kteří si tímto způsobem spoří na důchod. Největší výhodou a nevýhodou tohoto spoření je garantovaný výnos, resp. garance nezáporného zhodnocení. V portfoliu penzijních fondů jsou z 95 % bezpečné státní dluhopisy.

Doplňkové penzijní spoření (DPS): nové penzijní spoření, které je k dispozici teprve od roku 2013. Celkem si v něm formou účastnických fondů spoří 1,4 mil. lidí. Není zde žádná garance výnosu. Lze si zvolit vlastní investiční strategii. Účastník si sám stanovuje rizikovost a s tím související potenciální výnos portfolia.

Hlavní rozdíly mezi TF a DPS

V samotném základu jsou si obě varianty rovnocenné. Státní příspěvek, možnost příspěvku zaměstnavatele, daňové úlevy a možnost jednorázového výběru v 60 letech platí pro obě varianty. Transformované fondy umožňují čerpat tzv. výsluhovou penzi (možnost výběru poloviny naspořených prostředků) po 15 letech spoření. V DPS tato možnost není. Hlavní a zásadní rozdíl v obou variantách je strategie, se kterou se zhodnocují úspory účastníkům. TF garantují nezáporné zhodnocení. DPS může být i v mínusu.

Proč vyměnit staré penzijní spoření za nové?

Patříte-li mezi naše pravidelné čtenáře nebo mezi naše klienty, tak jistě víte, že naše doporučení vždy obsahují doplňující informace o výhodách či nevýhodách daného řešení. A jinak tomu není ani v této oblasti. Neříkáme, že přechod z Transformovaného fondu do Doplňkového penzijního spoření je výhodný pro každého, ale myslíme si, že je velice důležité o této možnosti vědět. Konečné rozhodnutí necháme již na Vás. Zde jsou hlavní důvody, proč zvolit DPS:

  1. Potenciál překonat inflaci – málokterý střadatel si uvědomuje, že jeho největším nepřítelem je inflace. Inflace je neviditelný žrout úspor a je potřeba s ní počítat. Transformované penzijní fondy inflaci nepřekonávají a ani nemohou. Jejich strategie jim to ze zákona (garance nezáporného zhodnocení) nedovoluje. Svým průměrným výnosem zaostávají o 0,7% a to znamená, že na 15 letém horizontu ztratí úspory účastníka přibližně 10 % své hodnoty. Doplňkové penzijní spoření dovoluje nastavit strategii více dynamickou (s větším podílem akcií). Právě akciové portfolio je zárukou pro překonání inflace na dlouhodobém horizontu.
  2. Vyšší výnos – znamená automaticky vyšší riziko. Při spoření na období 10, 15 a více let, se ovšem riziko již snižuje. Z pohledu inflace se dlouhodobá investice do akciového portfolia stává bezpečnější než do státních dluhopisů. Riziko, v případě spoření přes DPS lze charakterizovat jako dočasnou ztrátu hodnoty úspor. Je to dáno tím, že akciové trhy jsou v krátkodobém horizontu více volatilní (více kolísají), ale v dlouhodobém horizontu dosahují vyššího výnosu než státní dluhopisy. Budeme-li počítat s rozdílem výnosu mezi státními dluhopisy (TF) a akciemi (DPS – dynamická strategie) ve výši 3 procentních bodů, může se jednat v konečném důsledku o výše zmíněných 250 000 Kč (výsledek porovnání na 160 reálných klientech kanceláře). Jen za posledních 7 let je rozdíl mezi výnosy TF a DPS s dynamickou strategií více jak 60 %. A to už je rozdíl, nad kterým se vyplatí zamyslet. Mít na účtu 300 000 Kč nebo 480 000 Kč už je výrazný rozdíl.
  3. Možnost změny penzijní společnosti – od roku 2013 jsou všichni klienti TF rukojmími svých penzijních společností. Přitom dosažené výnosy v jednotlivých letech se mohou výrazně lišit a liší se i dlouhodobě. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším fondem je 0,71 p. b. Na 15 letech tedy opět rozdíl cca 10 % v hodnotě úspor. Přejde-li klient penzijní společnosti z TF do DPS, může následně změnit také penzijní společnost. Spoří-li si v celkové lhůtě déle jak 5 let, je změna penzijní společnosti zdarma. Jinak za poplatek 800 Kč. Penzijní společnosti o možnosti přejít do DPS své klienty záměrně neinformují.
    Rozhovor s Lukášem Urbánkem, který se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Jedním z 29 poradců v ČR, kteří získali nejvyšší mezinárodní certifikát EFP pro oblast finančního plánování. O tom, jak se stal poradcem, jakou službu poskytuje svým klientům a proč vyhledávají jeho služby pracovníci bank, se můžete dočíst zde.
  4. Větší flexibilita ve spoření – zde by se slušelo říct, že DPS nemá se spořením nic společného. Jedná se o čistokrevnou investici do cenných papírů (dluhopisy, akcie). Buď naši zákonodárci nevědí, jaký je rozdíl mezi spořením a investicí, nebo se jednalo o záměrnou mystifikaci, jak přimět občany vytvářet si rezervy na období důchodu. Každopádně, každá penzijní společnost nabízí povinně jeden konzervativní fond a následně několik dalších více dynamických strategií. Každý klient si potom může nastavit svoji strategii individuálně a změnu v nastavení lze zdarma provádět každý rok.
  5. Možnost odejít do předdůchodu – jedním z benefitů a výhod DPS je možnost odejít do předdůchodu. Nutno podotknout, že tuto možnost lze získat kdykoliv a stačí přejít z TF do DPS. Do předdůchodu lze odejít až 5 let před dovršením důchodového věku a podmínkou jsou úspory umožňující výplatu renty ve výši 30 % průměrné hrubé mzdy. Výhodou předdůchodu potom je, že se tato doba započítává do odpracované doby a pozitivně potom ovlivňuje výši starobního důchodu.

Kdy se přechod z TF do DPS nevyplatí?

Každá mince má samozřejmě dvě mince. Přechod z TF není tedy pro každého. Pokud nám zbývá méně jak 5 let a plánujeme své úspory vybrat formou jednorázového vyrovnání, pravděpodobně nemá smysl tuto změnu provádět. Zároveň, pokud plánujeme v blízké době sami sobě vytunelovat penzijní úspory tím, že si vybereme výsluhovou penzi po 15 letech spoření, není taktéž potřeba cokoliv měnit. Pro všechny ostatní případy bude přechod do DPS pravděpodobně výhodnější.

Je změna výhodná i v současné situaci, kdy se finanční trhy propadly o 30 %?

Ano, je. Dokonce nejvýhodnější za celou dobu existence Doplňkového penzijního spoření. Propad na trzích okolo 30 % je z investičního hlediska spíše příležitost než důvod k obavám.

V historii bylo možné od roku 1945 sledovat celkem 12 významných propadů na finančních trzích s propadem v průměru 27 % (nejvíce v roce 2008 – 2009, kdy se jednalo o propad o 56 %). Ale také bylo možné sledovat oživení finančních trhů v následujících měsících. Kdy po jednom roce trhy vydělávaly v průměru 15 %, po třech letech 46 % a po 5 letech dokonce 120 % (Zdroj: finanční magazín – FONDSHOP 6/2020).

Nevíme, jakým způsobem se bude vyvíjet aktuální situace, ale víme, že dříve nebo později finanční trhy ztrátu doženou. Firmy začnou opět vyrábět a prodávat. Firmy budou vydělávat a generovat akcionářům zisky. Ekonomika se vrátí k normálu. Z pohledu horizontu 5 a více let se tedy jedná o zajímavou příležitost.

Co dělat, pokud již DPS mám?

To Vám gratulujeme, ale ani vy nemáte vyhráno. Zkontrolujte si nastavení své smlouvy, jestli strategie na smlouvě je v souladu s Vaším investičním horizontem. Při horizontu nad 15 let je jedinou správnou variantou dynamická strategie. S kratším horizontem a s vyšší hodnotou úspor (ti co už přechod provedli) by měla být strategie konzervativnější dle individuální situace daného investora.

Exklusivní nabídka pro naše čtenáře!

Chcete-li získat přesnější porovnání obou variant, abyste mohli lépe vyhodnotit přínos přechodu do DPS? Pošlete nám základní údaje (rok narození, přibližný zůstatek na vašem transformovaném fondu, měsíční příspěvek váš a měsíční příspěvek zaměstnavatele) na email info@vipco.cz, do předmětu zprávy uveďte „DPS 2020“. Rádi Vám nezávazně modelaci zpracujeme a zašleme.

Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Další příspěvky
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.