Novinky a komentáře

Úvod / Finance / Pořizujete si novou nemovitost?

Pořizujete si novou nemovitost?

Máme pro Vás pár rad a upozornění…

Přemýšlíte o novém bydlení? Budete potřebovat ke koupi úvěr? Bude kupovaná nemovitost v nabídce realitní kanceláře? Pokud jste odpověděli na všechny otázky ano, je následující text určený právě pro Vás.

Vypadá to velmi jednoduše: vyberete si nemovitost, navštívíte realitní kancelář, poté banku, podepíšete úvěr a uzavřete smlouvu o koupi nemovitosti s realitní kanceláří a stěhujete se. To nemusí být nic nesnadného, vždyť budete jednat jen se samými profesionály a odborníky. Samotná realizace koupě není ovšem jednoduchá záležitost a v průběhu realizace na Vás může číhat hned několik nástrah.

 První podmínkou pro nákup nemovitosti je dostatek finančních zdrojů, ale pokud jimi nedisponujete, jste nuceni si peníze půjčit. Dnes už to není problém. Na finančním trhu je dostatek bank, které úvěry na bydlení poskytují, ale…

 Druhou část našeho záměru představuje vybraná nemovitost, kterou někdo prodává a většinou přes realitní kancelář. A právě tato kombinace, úvěru a realitky, může z koupě Vašeho vysněného bydlení udělat doslova peklo.

Jak tedy postupovat a na co si dát pozor? Nejdříve si všechno promyslete. Čas jsou peníze a při koupi nemovitosti to platí dvojnásob. Je důležité správně odhadnout své možnosti a vědět, jaké jsou finanční limity pro nákup nemovitosti.  Vědět, jestli máte šanci získat úvěr u banky v požadované výši. Už při tomto rozhodování je vhodné vyhledat nezávislého finančního poradce, který má přehled o nabídkách bank a jejich podmínkách pro přidělení úvěru. Zároveň Vás poradce upozorní na všechny náklady a rizika související s realizací koupě nemovitosti. V ideálním případě Vám vypracuje finanční plán, kde bude vše podrobně popsáno. Tato první fáze by měla proběhnout určitě dříve, než si vyberete konkrétní nemovitost, protože potom, už nebude na nějaké velké přemýšlení čas.

Pokud víte, jaké jsou Vaše možnosti, můžete začít s výběrem vhodné nemovitosti. Možností pro hledání existuje celá řada, ale největší nabídku poskytují přece jenom realitní kanceláře. Trend na dnešním trhu je takový, že realitní kancelář se snaží maximalizovat své zisky, zbavit se veškeré odpovědnosti, práci přenechat na prodávajícím a kupujícím a to všechno chce co nejrychleji. Existují samozřejmě i výjimky, ale na ty je opravdu těžké natrefit, a když už na ně natrefíte, nemusejí mít v portfoliu zrovna to, co hledáte vy. V každém případě je nutné být ve střehu.

 Jakmile vstoupíte do jednání s realitním makléřem, tak se dají věci velmi rychle do pohybu. Raději počítejte s tím, že, po první prohlídce nemovitosti, činnost většiny makléřů skončila. Tedy skončila jejich práce v procesu hledání zájemce a makléři přechází do režimu „co nejrychleji prodat (získat provizi)“, aby jim klient neutekl ke konkurenci.

Celou realizaci Vašeho záměru může výrazně ovlivnit proces schvalování úvěru. Banka potřebuNa prodejje řadu dokumentů, bez kterých není schopna vydat stanovisko o poskytnutí úvěru. V první fázi, banka na základě žádosti o úvěr a doložených příjmech klienta, posuzuje Vaši bonitu (schopnost splácet úvěr) a zkoumá bankovní a nebankovní registry. Toto posouzení trvá zpravidla 24 hodin. Pro klienta je to první klíčová informace vedoucí ke schválení úvěru. Druhou část schvalovacího procesu představuje zajištění úvěru. Zpravidla to bývá kupovaná nemovitost. Někdy je potřeba použít i další nemovitosti, aby byla banka schopna úvěr poskytnout. Pozor, odhadce banky nemovitost ocení maximálně na kupní cenu a ve specifických případech to může být i cena výrazně nižší.

Jak sami vidíte, není to zase tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pokud jsme Vás tímto článkem neodradili od koupě, či prodeje nemovitosti, prosím přečtěte si jej ještě jednou a dejte si opravdu pozor na to, co uděláte jako první, co podepisujete a s kým jednáte. Zjistěte si reference na všechny subjekty, se kterými do jednání vstupujete a všechny písemnosti si řádně prověřte raději i u nezávislých odborníků. Chybu můžete udělat jen jednou a dopady mohou být katastrofální.

Máme pro Vás ale i dobrou zprávu, ne všechny realitky jsou zaměřené pouze na své provize. Naše VIP kancelář začala od května spolupracovat s jednou z těch seriózních www.realgreen.cz a snažíme se pro klienty hledat takovou cestu, aby mělo vše klidný průběh završený dobrým pocitem z průběhu realizace celého obchodu.

Pokud se chcete dozvědět více, prosím použijte náš formulář pro dotazy, popř. sjednání schůzky. Rádi se Vám budeme individuálně věnovat.

Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Další příspěvky
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.