Lovci nehod
V situacích při autonehodách nabízejí svou pomoc tzv. lovci nehod nebo-li crash hunteři. Tito rádoby samozvaní spasitelé vystupující pod rouškou asistenční služby se Vám zjeví v tíživé hodině, kterou právě prožíváte při dopravní nehodě na silnici.
Na co si dát tedy pozor pokud se stanete účastníkem autonehody. V prvé řadě zjistěte zranění způsobená při nehodě a snažte se uklidnit sebe i ostatní účastníky. V případě, že jde o dopravní nehodu aut obhlídněte si auto, zda je způsobilé pro pokračování v jízdě. Jestliže je dle vašeho úsudku škoda natolik závažná, že nelze již v jízdě pokračovat, bude nutná přítomnost policie ČR. Dále z důvodu, aby nepojízdná auta neblokovali plynulost silničního provozu, je taktéž vhodné přivolat dopravní policii. Operátor na lince 158 vám položí otázky na okolnosti autonehody, zejména jestli je důležitá přítomnost dopravní policie u dopravní kolize.
Crash hunter – lovec nehod
Je samozvaný zachránce, který Vám jako první přispěchá na pomoc, pokud jste účastníkem dopravní nehody. Pomoc lovců nehod je v drtivé většině případů nevyžádaná, předražená a řidičům spíše ke škodě, než k užitku. Drtivá většina záchranářů – lovců pracuje pro neautorizované firmy, zabývajícími se asistenčními službami. Přesto pojišťovny motoristům radí, aby se při dopravní nehodě či poruše vozu vždy spolehli na smluvní asistenční službu pojišťovny, u které mají sjednáno své pojištění, respektive kde má povinné ručení sjednáno viník nehody
Poté zavolejte na tísňovou linku vaší pojišťovny. Telefonní číslo většinou bývá na zelené kartě, v pojistné smlouvě anebo zvlášť v dokumentech, které dává pojišťovna při sepisu pojistné smlouvy. Na lince operátoři poskytují informace jak se chovat v této situaci. Stačí jen vylíčit místo a situaci autonehody a operátor vyhodnotí jak celou záležitost vyřešit. Většina pojišťoven dnes již disponuje asistenčními služby, které poskytuje prostřednictvím nasmlouvaných autoservisů.
Základní pravidla
- Zachovat chladnou hlavu
- V případě vážnější nehody volad polici ČR na lince 158
- Volat asistenční službu pojišťovny, telefon je na zelené kartě
- Nepodepisovat žádnou smlouvu (zplnomocnění) na místě nehody
Pokud je to nutné pojišťovna zavolá odtahovou službu.
Nevoláte-li policii a rozhodnete se celou situaci vyřešit sami a rozsah poškození vozidel to dovoluje, není nic snazšího než vyplnit formulář, který je součástí dokumentů u povinného ručení. Jestliže tento formulář zrovna není po ruce, postačí záznam a vylíčení autonehody na kus papíru, pokud na něm budou všechny informace.
Během těchto minut kdy se snažíte vyřešit autonehodu, jako její oběť, podá vám pomocnou ruku crash hunter pod rouškou „strážného anděla“. Nejenomže lovci se tak chovají neeticky, ale přitom balancují na hraně zákona s tím, že nechávají svou oběť nechat se zavázat ke smlouvě v tísni za nápadně nevýhodných podmínek, které však mají v tajnosti skryté v textu velikostí minimálního písma.
Pokud takovou smlouvu uzavřete, občanský zákoník v § 1796 pamatuje na zákaz tzv. lichevních smluv. V ustanovení je obsaženo právo, které dává straně s nevýhodným postavením možnost odstoupit od smlouvy, pokud byla uzavřena v tísni za nápadně nevýhodných podmínek. Ze smlouvy se lze vyvázat, i když tyto podmínky nemusí být zjistitelné v okamžik podpisu.
Smlouvy, které nabízejí lovci nehod jsou smlouvami lichevními.
§ 1796 Lichva
Neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.