Škola finanční gramotnosti

Úvod / Jak ochránit svůj příjem?

Jak ochránit svůj příjem?

VÍTEJTE V ÚVODNÍM DÍLE NAŠEHO SERIÁLU FINANČNÍ GRAMOTNOSTI

Začínáme: „Co všechno se může stát“

Lidský život je velice pestrý a nikdy nevíme, co nás může potkat. Nenadálé situace nám mnohdy dokáží zkomplikovat život. Náš seriál je zaměřen právě na to, jak těmto situacím čelit a jak eliminovat jejich finanční dopad na naši životní úroveň.

Obsah celého seriálu

Úvodní díl: Co všechno se může stát
1. díl: Zdravotní rizika ohrožující náš příjem
2. díl: Potřeba pojištění a výběr pojistných rizik
3. díl: Trvalá invalidita
4. díl: Úmrtí
5. díl: Pracovní neschopnost
6. díl: Vážné nemoci a hospitalizace
7. díl: Vzorové příklady
8. díl: Jak si vybrat správné pojištění
9. díl: Rady a tipy

CO VŠECHNO SE MŮŽE STÁT

Dostatečný příjem je klíčovým faktorem pro úspěšné fungování většiny domácností. Každý den musíme platit spoustu položek, ať jsou to běžné nákupy nebo základní provoz domácnosti. Zkrátka, na placení toho bývá dost a plat dostáváme pouze jedenkrát měsíčně a musíme s ním vyjít. Dostatečný příjem nám také dovolí si v případě nouze peníze půjčit a zaplatit tak nečekané výdaje. Co ovšem dělat, pokud o svoji výplatu přijdeme nebo je najednou příliš nízká?
Odpověď není jednoduchá. Předně záleží na tom, z jakého důvodu se náš příjem změnil a za jak dlouho se vrátí na původní výši. Náš příjem může být ohrožen nejen z důvodu zdravotních rizik.

1Obecná rizika ohrožující příjem domácnosti

  • Ztráta zaměstnání
  • Rizika spojená s podnikáním
  • Těhotenství a narození dítěte

Zdravotní rizika ohrožující příjem domácnosti

  • Pracovní neschopnost do 1 roku
  • Dlouhodobá pracovní neschopnost 1 rok a déle
  • Smrt

Jedná se o 6 základních faktorů ovlivňujících příjem domácnosti. Povaha těchto rizik a jejich dopad na domácí rozpočet jsou ovlivněny převážně časem. Obecně platí, že déle trvající události mají výraznější dopad na rozpočet domácnosti než rizika krátkodobá.

Ztráta zaměstnání – jedná se o poměrně časté riziko. Důvodů pro ztrátu zaměstnání může být hned několik. Většinu příčin nedokážeme ovlivnit, ale můžeme se alespoň snažit plnit řádně a včas všechny pracovní úkoly. Ale i tak se může stát, že o práci přijdeme. V takovém případě nám pomůže pouze vlastní finanční rezerva, která by měla být dostatečně veliká na to, aby nám vystačila do doby, než si najdeme novou práci. K překlenutí tohoto období nám může pomoci odstupné a podpora z úřadu práce. Účinná pojistná ochrana pro tento tip rizika neexistuje.

Rizika spojená s podnikáním – v podnikání se může stát naprosto cokoliv a rozsah tohoto seriálu neumožňuje bližší rozbor. Obecně lze doporučit rizikům předcházet a na vše myslet včas. Tak i tak opět platí, že nejlepší obranou je vlastní finanční rezerva a diverzifikace rizik (nespoléhat se pouze na jednoho zákazníka, na jeden produkt atp.).

Těhotenství a narození dítěte – velmi radostné období v našem životě. Z pohledu finanční situace se jedná o období, kdy je domácí rozpočet nejvíce napjatý. Jednak z důvodu nižšího příjmu, ale také z důvodu vyšších výdajů spojených s novým členem rodiny. Naštěstí se lze na tuto událost finančně připravit. Nejvhodnějším řešením je opět vlastní finanční rezerva.

Zdravotní rizika ohrožující náš příjem jsou předmětem našeho devíti dílného seriálu.

Pokud se Vám úkázka seriálu líbila a přejete si mít svoji finanční situaci pod kontrolou, neutrácet zbytečně peníze za nepotřebné smlouvy, neplatit zbytečně vysoké poplatky, když nemusíte, objednejte si zdarma náš seriál finanční gramotnosti.

Díky získaným informacím ušetříte čas a peníze.


Zaujal vás tento seriál? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.