Kritéria pro výběr správného finančního poradce
Vybrat si v dnešní době správného finančního poradce není vůbec jednoduché. Situace je ještě o to složitější, pokud se zároveň jedná o zprostředkovatele, který Vám bude pomáhat jednotlivé služby na finančním trhu realizovat.
Správný poradce by měl splňovat nejrůznější kritéria. Na jedné straně jsou to naše osobní požadavky na charakterové vlastnosti daného poradce. Zde se můžeme řídit pouze vlastním instinktem nebo nám mohou pomoci reference, které máme k dispozici.
Na druhé straně je řada přesně definovaných kritérií, která je možné o poradci získat s předstihem. Ještě před tím, než si získá naši důvěru. Většina důležitých informací je k dohledání na stránkách několika odborných institucí. Jedná se zejména o různé certifikace a povolení od ČNB (Česká národní banka).
Právě rozsah nejrůznějších povolení, které poradce má, přímo určuje rozsah poskytovaných rad a doporučení takového poradce. Zkrátka, pokud Váš poradce nemá oprávnění působit v oblasti penzijních produktů, věřte, že Vám vždy do Vašeho portfolia bude muset doporučit jiné nástroje z finančního trhu. Bez ohledu na to, jestli je pro Vás takové řešení výhodné nebo ne. Pokud tedy budeme vyžadovat od svého poradce komplexní a objektivní službu, měl by takový poradce disponovat komplexním souborem všech potřebných oprávnění.
Podřízený pojišťovací zprostředkovatel
Tohle je absolutně nejrozšířenější oprávnění na finančním trhu v ČR a v širokém okolí. Dnes registruje ČNB bezmála 150 000 zprostředkovatelů a toto číslo není zdaleka konečné. Neustále se registrují noví a noví poradci. Na zkoušku, která nemá s praxí nic společného a lze ji neomezeně opakovat, se lze připravit během tří hodin. To je důvod, proč toto oprávnění má opravdu každý. Pro klienta to znamená, že tento „poradce“ je oprávněn sjednávat pojistné produkty. Podle tohoto kritéria vybírat poradce tedy nelze.
Poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů
Od 1. 1. 2011 je v platnosti zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů, který také upravuje živnostenský zákon. Znamená to tedy, že poradce, který zároveň chce svým klientům zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, musí mít povolení k této živnosti. Musí tedy prokázat odbornou způsobilost, aby mu byla živnost zapsána. Spotřebitelské úvěry asi nejsou ničím, po čem by klienti toužili a poradci je rádi uzavírali. Nicméně jsou situace, kdy konsolidace závazků klienta může výrazným způsobem ulevit domácímu rozpočtu a eliminovat řadu rizik. Je tedy lepší, když Váš poradce toto oprávnění má.
Investiční zprostředkování
Tip pro Vás!
Věděli jste, že Česká národní banka registruje všechny osoby a instituce na finančním trhu? Pokud tedy Vámi hledaná osoba je v registru ČNB, znamená to pro Vás první záruku kvality. Dále je důležité, jaké informace k této osobě naleznete. Příklad výstupu z registru pro poradce, který disponuje oprávněním pro investiční poradenství a oblast penzí máte k dispozici zde.
Základní úroveň poskytovaných služeb v oblasti investičních nástrojů. Tato služba má následující charakter:
- Za výběr investičního nástroje je odpovědný klient, který si vybírá z předložené nabídky.
- Doporučené řešení musí odpovídat stejné skupině zákazníků, ve které se nachází klient.
- Investiční poradce má omezené portfolio investičních nástrojů (např. banky) a nelze vždy vyhovět individuálním požadavkům klienta.
- Investiční poradce se řídí obecným investičním dotazníkem vyplněným klientem.
- Jedná se o časově nenáročnou službu. Lze realizovat na počkání.
- Investiční zprostředkování je z důvodu menší odpovědnosti a náročnosti na vzdělání poskytováno běžněji než poradenství.
Ať chceme nebo ne, investiční nástroje a cenné papíry neodmyslitelně patří do světa financí. Většina Čechů již investuje, sice nepřímo přes penzijní produkty, ale investuje. Zároveň je nutné poznamenat, že pravidelná investice do podílových fondů je několikrát levnější než spoření přes pojistku. Pokud tedy Váš budoucí poradce nedisponuje tímto oprávněním od ČNB, není to poradce. Je to pouze zástupce pojišťoven (pojišťovák) a vůbec se s ním nebavte. Jeho rady Vás vyjdou velmi draho.
Investiční poradenství
Vyšší úroveň investičního zprostředkování. Klient dostává individuálnější řešení, které je více přizpůsobeno jeho požadavkům. Tato služba má následující charakteristiku:
- Za výběr investičního nástroje je odpovědný investiční poradce.
- Doporučené řešení musí odpovídat individuálním požadavkům klienta na základě podrobné analýzy.
- Investiční poradce má dostatečně široké portfolio investičních nástrojů a je schopen se přizpůsobit požadavkům klienta.
- Investiční poradce se řídí podrobným investičním dotazníkem vyplněným klientem.
- Jedná se o časově náročnější službu, která poskytuje individualizované řešení.
- Investiční poradenství je z důvodu větších požadavků na odbornost poskytováno výrazně menším počtem finančních poradců na trhu.
Pokud hledáte opravdu kvalitního, seriózního, profesionálního poradce, měl by tuto službu poskytovat. Jestli tomu tak opravdu je, lze si ověřit na stránkách ČNB.
Důchodová reforma a nové požadavky na odbornost
Přesněji se jedná o činnosti dle zákona č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření, a zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření. V nedávné minulosti velmi diskutované téma, jehož dozvuky v podobě zrušení druhého pilíře můžeme sledovat dodnes. Oblast penzí je obecně velmi důležité téma a současné penzijní produkty mají neodmyslitelné místo v portfoliu každého z nás. Tedy pokud nejsme již „za vodou“ a čeká nás pokles životní úrovně při odchodu do penze. Jedná se o nejlevnější možnost, jak investovat peníze. Samozřejmě i tato možnost má své pro a proti stejně tak, jako jakýkoliv jiný produkt na finančním trhu. Pokud si ovšem chcete spořit na důchod, jsou penzijní produkty jasnou volbou. Vaše konkrétní situace a možnosti potom určují důležitost zastoupení těchto nástrojů ve Vašem finančním portfoliu. Jelikož se jedná o jedinou oblast s regulovanou provizí pro poradce, není toto oprávnění mezi poradci příliš populární. Správný poradce by měl disponovat i tímto oprávněním. Vše si lze opět ověřit na stránkách ČNB.
Mezinárodní certifikáty
Mezinárodně uznávaná certifikace v oboru finančních poradců je u nás vysoký nadstandard. Máme zde pouze několik desítek finančních poradců s certifikátem EFA (European Financial Advisor) a velice podobné je to s certifikátem CFA (Chartered Financial Analyst), který vlastní převážně analytici finančních institucí a portfolio manažeři podílových fondů.
EFA je v současné době na finančně poradenském trhu značkou pro nejvyšší kvalitu finančních poradců. Žádná přísnější a komplexnější certifikace neexistuje. Držitelé tohoto certifikátu museli absolvovat náročnou zkoušku a i nadále se musí pravidelně vzdělávat v oboru, aby jim nebyl certifikát odebrán. Klient má tedy záruku toho, že jeho poradce je opravdový profesionál v oboru, který poskytuje komplexní službu finančního poradenství. Dnes je u nás přesně 133 poradců s certifikátem EFA a který poradce je nejblíž Vašemu bydlišti, si můžete zjistit zde.