Novinky a komentáře

Úvod / Právní poradna / Jak bezpečně půjčit peníze kamarádovi

Jak bezpečně půjčit peníze kamarádovi

Půjčku kamarádovi či známému – podle nového občanského zákoníku se bude konkrétně jednat o tzv. „zápůjčku“ nebo případně „úvěr“ – doporučuji řešit na základě písemné smlouvy, v ideálním případě s úředně ověřenými podpisy. Samotnou zápůjčku poté realizovat bankovním převodem z účtu na účet. Ostatní možnosti skýtají různá úskalí, kdy může být obtížné půjčené peníze získat zpět. Pokud nebude písemná smlouva, je zapotřebí, aby byly peníze v hotovosti předány před svědky nebo alespoň poukázány převodem z účtu anebo podepsanou stvrzenkou o jejich převzetí. Ze zákona je každý, kdo obdrží na svůj účet peníze, které mu nenáleží, povinen tyto peníze vrátit. Jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení. Dlužník musí v každém případě peníze vrátit.

Co by měla obsahovat smlouva o zápůjčce?podpis smlouvy

Smlouva by měla obsahovat identifikaci obou zúčastněných stran (jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, jako doplněk může posloužit číslo OP), dále datum sepsání smlouvy,  datum, kdy bude půjčka poskytnuta, výše půjčky, způsob předání půjčky (číslo účtu, kam bude půjčka zaslána, hotovost),  způsob navrácení půjčky (převod, pokud bude navrácena v hotovosti, tak kam má být doručena). Do kdy má dlužník vrátit zapůjčenou částku a podmínky o případném úročení dlužné částky. Výše úroku z prodlení, tj. částky, kterou bude dlužník povinen platit za dobu, kdy byl v prodlení s řádnou úhradou dluhu – pokud nebude výše úroku z prodlení výslovně sjednána, použije se výše úroku z prodlení stanovená nařízením vlády. Vzory smluv lze dohledat na internetu, ale je potřeba dát pozor, aby smlouva byla již nastavena dle nového občanského zákoníku – měl by na ni odkazovat jako na „zákon č. 89/2011 Sb., občanský zákoník“.

Dalším způsobem zajišťujícím půjčku může být směnka (to je zadarmo), případně zástava movité, nemovité věci (to už je trochu náročnější – je na to potřeba notář a případně vklad do katastru nemovitostí – v tomto případě je potřeba již vždy vyhledat kvalifikovanou právní pomoc advokáta nebo notáře).

Rozhovor

s Lukášem Urbánkem, který se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Jedním z 29 poradců v ČR, kteří získali nejvyšší mezinárodní certifikát EFP pro oblast finančního plánování. O tom, jak se stal poradcem, jakou službu poskytuje svým klientům a proč vyheldávají jeho služby pracovníci bank, se můžete dočíst zde.

 Jaký by měl být úrok? Musí mít zápůjčka vůbec úrok?

Zápůjčka může mít „jakékoliv“ podmínky, na kterých se smluvní strany dohodnou. Minimální výše úroků není stanovena. Půjčka může být tedy i bezúročná – za takovou se také považuje, pokud si věřitel a dlužník úrok neujednají. Maximální výše úroku není přesně omezena. Pokud by se ovšem jednalo o nepřiměřený úrok v souvislosti s dalšími okolnostmi (dlužník by se nacházel v nouzi…), mohlo by se jednat o lichvu – taková dohoda by byla neplatná a navíc by se mohlo jednat o trestný čin.

 Jak vymoci peníze zpět?

Pokud není zápůjčka řádně zdokumentovaná nebo nelze její poskytnutí či její podmínky jinak dokázat, tak je každá rada drahá. Potom nám nezbývá nic jiného než spolehnout se na to, že dlužník peníze vrátí dobrovolně – a pokud ne, můžete na peníze zapomenout. Ve hře je samozřejmě i kamarádství. I když na druhou stranu – máloco ničí kamarádství tak spolehlivě, jako vzájemné půjčování větších peněz.

Co dělat, když jsem kamarádovi půjčil peníze bez smlouvy a teď je nechce vrátit?Kladívko

Snažte se dohodnout. Pokud kamarád nebude reagovat, obraťte se na lidi v jeho okolí, jako je životní partner, děti, rodiče, kamarády – někdo z nich by mohl zápůjčku zaplatit místo něj. V případě, že někomu půjčujeme na „dobré slovo“, musíme být připraveni nést následky svého jednání. Musíme si taky uvědomit, že k nevrácení půjčky mohou napomoci i vnější vlivy. Dlužník může zemřít, a pokud o naší dohodě nebude nikdo vědět, tak se ná m bude velice těžko prokazovat, že jsme někomu půjčili peníze.

Co dělat, když jsem kamarádovi půjčil peníze se smlouvou a stejně je nechce vrátit?

Obraťte se na právníka, tady kamarádství končí a nezbude vám, než dříve kamaráda, nyní již jen dlužníka, žalovat. Cena jeho služeb nemusí být vždy vysoká. Důležité je zeptat se. V každém případě by se nám služby právníka měly vzhledem k výši půjčky vyplatit. V opačném případě bude lepší ztrátu akceptovat.

Je po uplynutí nějaké lhůty půjčka promlčená?

U zápůjčky je promlčecí doba 3 roky od data splatnosti půjčky. Do této doby se musí věřitel o peníze přihlásit a dlužníka zažalovat.

Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Další příspěvky

Showing 10 comments

  • markivam@seznam.cz'
    Marka
    Odpovědět

    Dobrý den,půjčila jsem kamarádovi 35tisíc kč,pořád sliboval jak mi je vrátí ale zatím nic,smlouvu o půjčení samozřejmě nemám,protože jsem věřila že mi je vrátí.Nejsou to zrovna malé peníze,jediný důkaz který mám o půjčení jsou sms ve kterých ho žádám o vrácení ale on mi píše že peníze nemá aby mi je vrátil,je možné s touto situací něco dělat?Děkuji za odpověď M.

    • Lukáš Urbánek
      Odpovědět

      Dobrý den, toto je téměř neřešitelná situace. Pokud jste peníze půjčila v hotovosti a nemáte svědky, nebude možné se účinně bránit.

  • tereza@mployment.nl'
    Tereat
    Odpovědět

    Dobrý den, půjčila jsem známému peníze pod záminkou že je chce poslat sestře, která potřebuje operaci. Mám podepsanou smlouvu, avšak jsem nabyla podezření, že osoba smlouvu nedodrži. Měla bych se obrátit na policii, jedná se o částku větší škody, nebo na insolvenční zřízení, případně jaké by mohly být další postupy? Předem děkuji za odpověď.

    • Lukáš Urbánek
      Odpovědět

      Dobrý den, na základě dostupných informací bych opravdu doporučil obrátit se na policii ČR.

  • nanika01@seznam.cz'
    Jana Částková
    Odpovědět

    Dobrý den, zapůjčila jsem si od strýce 24.000 Kč, bez smlouvy na účet. Jsem si jistá, že jsem všechny peníze splatila. Peníze mi přišli na účet v říjnu 2018.
    On si však vymyslel, že mu stále dlužím ještě 8.000 Kč. Nebudu mu dávat vůbec nic. Má možnost vracení řešit jinou cestou, například právní a zažalovat mě?
    Děkuji za odpověď.

    • Lukáš Urbánek
      Odpovědět

      Dobrý den,
      strýc má určitě možnost obrátit se na právníka a vše řešit soudně. Nicméně i on bude muset prokázat svou pravdu. Otázkou je, jestli máte pro své tvrzení o vrácení zápujčky důkaz? Výpisy z účtu? Pokud ne, doporučil bych navštívit právního zástupce, který Vám poradí, jak uazvřít se strýcem dohodu. Možná nakonec zjistíte, že zapltit pouze 8 000 Kč bude nejjednodušší způsob.

  • Marek-hruska@centrum.cz'
    Marek H
    Odpovědět

    Dobrý den, zapůjčil jsem kamarádovi celkem velkou částku, skrze bankovní převod, bez smlouvy a po roce oddalování a vymlouvání se mě už úplně ignoruje a neodpovídá. Mám tedy jak výpis z bankovního účtu, tak i případně konverzaci na Facebooku, kde mě o to žádá a říká, že to do týdne vrátí. Mohu nějak postupovat nebo je to ztraceno?

    • Lukáš Urbánek
      Odpovědět

      Dobrý den,
      obávám se, že jediná cesta bude obrátit se na policii ČR.

  • MarekSikorski@email.cz'
    Marek
    Odpovědět

    Dobrý den,kamarád mi půjčil peníze ,které poslal N známého účet,nemáme sepsání žádnou smlouvu jen nějaká konverzace na Facebooku,dohodli jsme se na měsíční splátce,kterou dodržují,ale dnes mi psal nějaký jeho kolega který mi vyhrožuje ,pokid mu do 3 týdnů peníze nevrátí ,tak to předají na policii ,mohu se v tomhle nějak bránit prosím?dohodli jsme se a teď chce celkem velkou částku do 3 týdnů,a já to bohužel dohromady nedám,dekuji za odpověď

    • Lukáš Urbánek
      Odpovědět

      Dobrý den, pokud není možná dohoda s věřitelem, tak to bude těžké. Nejlepší by bylo zkusit se domluvit na splátkovém plánu, který Vám bude vyhovovat. Pokud druhá strana nebude komunikovat, tak navrhněte své řešení a toho se držte a doržujte. Určitě by to mělo být více, než jste se původně domluvili, ale zase to musí být pro vás udržitelné. Polici to samozřejmě můžou předat, ale pokud svůj dluh pravidelně splácíte, a dodržujete minimálně původní domluvu, myslím si, že by mělo být vše v pořádku. Pokud budou výhružky pokračovat, doporučuji se obrátit na policii. Vy nemáte co ztratit. K dluhu se hlásíte a splácíte.

Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.