Jak bezpečně půjčit kamarádovi peníze?
Půjčku kamarádovi či známému – podle nového občanského zákoníku se bude konkrétně jednat o tzv. „zápůjčku“ nebo případně „úvěr“ – doporučuji řešit na základě písemné smlouvy, v ideálním případě s úředně ověřenými podpisy. Samotnou zápůjčku poté realizovat bankovním převodem z účtu na účet. Ostatní možnosti skýtají různá úskalí, kdy může být obtížné půjčené peníze získat zpět. Pokud nebude písemná smlouva, je zapotřebí, aby byly peníze v hotovosti předány před svědky nebo alespoň poukázány převodem z účtu anebo podepsanou stvrzenkou o jejich převzetí. Ze zákona je každý, kdo obdrží na svůj účet peníze, které mu nenáleží, povinen tyto peníze vrátit. Jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení. Dlužník musí v každém případě peníze vrátit.
Co by měla obsahovat smlouva o zápůjčce?
Smlouva by měla obsahovat identifikaci obou zúčastněných stran (jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, jako doplněk může posloužit číslo OP), dále datum sepsání smlouvy, datum, kdy bude půjčka poskytnuta, výše půjčky, způsob předání půjčky (číslo účtu, kam bude půjčka zaslána, hotovost), způsob navrácení půjčky (převod, pokud bude navrácena v hotovosti, tak kam má být doručena). Do kdy má dlužník vrátit zapůjčenou částku a podmínky o případném úročení dlužné částky. Výše úroku z prodlení, tj. částky, kterou bude dlužník povinen platit za dobu, kdy byl v prodlení s řádnou úhradou dluhu – pokud nebude výše úroku z prodlení výslovně sjednána, použije se výše úroku z prodlení stanovená nařízením vlády. Vzory smluv lze dohledat na internetu, ale je potřeba dát pozor, aby smlouva byla již nastavena dle nového občanského zákoníku – měl by na ni odkazovat jako na „zákon č. 89/2011 Sb., občanský zákoník“.
Dalším způsobem zajišťujícím půjčku může být směnka (to je zadarmo), případně zástava movité, nemovité věci (to už je trochu náročnější – je na to potřeba notář a případně vklad do katastru nemovitostí – v tomto případě je potřeba již vždy vyhledat kvalifikovanou právní pomoc advokáta nebo notáře).
Jaký by měl být úrok? Musí mít zápůjčka vůbec úrok?
Zápůjčka může mít „jakékoliv“ podmínky, na kterých se smluvní strany dohodnou. Minimální výše úroků není stanovena. Půjčka může být tedy i bezúročná – za takovou se také považuje, pokud si věřitel a dlužník úrok neujednají. Maximální výše úroku není přesně omezena. Pokud by se ovšem jednalo o nepřiměřený úrok v souvislosti s dalšími okolnostmi (dlužník by se nacházel v nouzi…), mohlo by se jednat o lichvu – taková dohoda by byla neplatná a navíc by se mohlo jednat o trestný čin.
Jak vymoci peníze zpět?
Pokud není zápůjčka řádně zdokumentovaná nebo nelze její poskytnutí či její podmínky jinak dokázat, tak je každá rada drahá. Potom nám nezbývá nic jiného než spolehnout se na to, že dlužník peníze vrátí dobrovolně – a pokud ne, můžete na peníze zapomenout. Ve hře je samozřejmě i kamarádství. I když na druhou stranu – máloco ničí kamarádství tak spolehlivě, jako vzájemné půjčování větších peněz.
Co dělat, když jsem kamarádovi půjčil peníze bez smlouvy a teď je nechce vrátit?
Snažte se dohodnout. Pokud kamarád nebude reagovat, obraťte se na lidi v jeho okolí, jako je životní partner, děti, rodiče, kamarády – někdo z nich by mohl zápůjčku zaplatit místo něj. V případě, že někomu půjčujeme na „dobré slovo“, musíme být připraveni nést následky svého jednání. Musíme si taky uvědomit, že k nevrácení půjčky mohou napomoci i vnější vlivy. Dlužník může zemřít, a pokud o naší dohodě nebude nikdo vědět, tak se nám bude velice těžko prokazovat, že jsme někomu půjčili peníze.
Co dělat, když jsem kamarádovi půjčil peníze se smlouvou a stejně je nechce vrátit?
Obraťte se na právníka, tady kamarádství končí a nezbude vám, než dříve kamaráda, nyní již jen dlužníka, žalovat. Cena jeho služeb nemusí být vždy vysoká. Důležité je zeptat se. V každém případě by se nám služby právníka měly vzhledem k výši půjčky vyplatit. V opačném případě bude lepší ztrátu akceptovat.
Je po uplynutí nějaké lhůty půjčka promlčená?
U zápůjčky je promlčecí doba 3 roky od data splatnosti půjčky. Do této doby se musí věřitel o peníze přihlásit a dlužníka zažalovat.