Novinky a komentáře

Úvod / Finance / Finanční trhy – Leden 2016

Finanční trhy – Leden 2016

Následující řádky jsou určeny všem investorům, kteří aktuálně sledují vývoj na finančních trzích, pomalu již počítají své ztráty a nevěří svým očím. Ano, je to tak. Po šestiletém období dlouhého a téměř nepřetržitého růstu si těžko zvykáme na novou situaci. Z dlouhodobého hlediska se jedná spíše o příležitost a není důvod propadat panice. Nicméně je potřeba v této době velkých výkyvů na finančních trzích být ve střehu.

Co je příčinou aktuálního poklesu, jak vypadají nejčastější portfolia investorů, co to pro ně znamená a jak toho co nejlépe využít, se můžete dočíst právě zde.

Akcie

Za aktuální situací na akciových trzích může především Čína, politika EU a pád komodit, především ropy.

Čína

Drobné varovné signály se objevovaly již v průběhu roku 2015, kdy v první polovině vypadalo vše idylicky, ale nakonec se potvrdilo staré omílané pravidlo, po silném růstu následuje strmý pád.

Čína2015

Čínský index Shanghai nejdříve vzrostl od začátku roku do poloviny června o 60 % a potom následně vše ztratil během necelých tří měsíců. S tímto pádem se svezl celý svět, vyspělé trhy nevyjímaje. Aktuálně čínský pád pokračuje i začátkem roku 2016 a z bezpečnostních důvodů bylo již několikrát dokonce přerušeno obchodování na burze. Velké výkyvy na akciových trzích jsou způsobeny několika faktory. Mezi ty významnější patří akciová horečka mezi čínským lidem. V Číně díky moderním technologiím investuje téměř každý, kdo se dostane k internetu. Jedná se ovšem o začínající investory (spíše nevědomé spekulanty), bez větších zkušeností znalostí ekonomiky. Tito investoři přehnaně reagují na vývoj trhů a zvyšují tak kolísavost trhů. Dalším důvodem, tím fundamentálnějším, je pokles růstu čínské ekonomiky. Ukazuje se, že dlouhodobé varování naší kanceláře před investicemi do Číny začíná mít reálné obrysy. Čína postupně přichází na to, že na dluh se nedá žít věčně, že stavět domy, ve kterých nikdo nebydlí, a cesty, po kterých nikdo nejezdí, není úplně nejlepší postup k dlouhodobé prosperitě. Klesající kurz čínské ekonomiky potvrzují tvrdá data o klesající spotřebě elektrické energie, o klesající výrobě oceli (prvně po 30 letech), o klesající poptávce komodit nejrůznějšího druhu, které jsou základem pro výrobní průmysl. Čína zpomaluje a celý svět na ni reaguje. Aktuálně se zdá, že reakce je přehnaná, ale čas teprve ukáže, jak to vlastně je.

Evropa

Začátkem roku 2015 s téměř šestiletým zpožděním oproti USA se Evropská centrální banka (ECB) rozhoupala a zahájila kvantitativní uvolňování, tj. nákup cenných papírů na sekundárním trhu. Jinými slovy ECB každý měsíc uvolňuje do oběhu 60 mld. EUR. Potíž je v tom, že tato pomoc přišla příliš pozdě. V době, kdy většina ekonomik Evropy začíná vykazovat známky oživení a překonání předešlé finanční krize. Nicméně takové množství peněz má z části vliv také na růst akcií. Za něco se ty peníze zkrátka utratit musí. Aktuálně je potíž v tom, že ECB není přesvědčivá ve svém záměru v podpoře ekonomiky pokračovat, což v souvislosti s dalšími událostmi není pro akcie dobrá zpráva. Další komplikace mohou nastat v souvislosti s uprchlickou krizí a stále nevyřešenou situací v Řecku.

Akciové2015
Ropa a komodity

Pádu ropy o cca 70 % během 18 měsíců si už asi všiml každý. Minimálně pokud tankuje benzín či naftu do svého čtyřkolého miláčka. Aktuální úspora cca 10 Kč/l se počítá. Pro spotřebitele tedy dobrá zpráva. Hůře jsou na tom producenti ropy a zemního plynu, kteří jsou výrazným způsobem na prodeji těchto komodit závislí. Jsou to např. Rusko, Nigérie, Saudská Arábie, Alžírsko… Aktuální pád je podporován hlavně velkou nadprodukcí a klesající poptávkou. Ropy je zkrátka dost a každý kdo ji vytěží, ji chce prodat.

Ostatní komodity jsou na tom velice podobně. Není to tak dávno, kdy jsme měli u nás zlatou horečku, a s nejrůznějšími prodejci zlata se roztrhl pytel. Jaký je aktuální stav? Za jeden rok –10 %, za 3 roky –37 %, za 5 let –25 %. A to se vyplatí. Pokles se netýká pouze zlata, ale také ostatních komodit. Např. paladium, které se používá v automobilovém průmyslu na výrobu katalyzátorů, za rok – 29 %.

Pokles cen komodit je tedy indikátorem nižší poptávky, která je způsobena nižší výrobou. Hlavním tahounem v této oblasti je opět Čína.

Dluhopisy

Výnosy dluhopisů od období krize značně klesly. Doba nejistoty je pryč a bankovní sektor opět ožil. Na trzích panuje obecně důvěra a vyspělé státy si dnes dokážou půjčit velice levně. Výnosy dvou a tříletých našich vládních dluhopisů jsou záporné. Výnos desetiletého českého dluhopisu je dnes na úrovni 0,69 % p. a. Dovedete si představit, že se taková investice vyplatí? Určitě ne. Penzijní společnosti je kupují, ale o tom zase někdy jindy.

Dluhopisy2015U zahraničních vládních dluhopisů je situace srovnatelná. A v podstatě platí to samé, jako u nás. Za účelem zisku se tedy tyto dluhopisy aktuálně kupovat nedají. Pro velké investory se může jednat o bezpečný přístav a vhodná příležitost pro diverzifikaci kreditního rizika.

Drobný investor s krátkodobým investičním horizontem by měl zvážit nahrazení portfolia podílových fondů státních dluhopisů spořicími účty, případně termínovanými vklady u bank. Jelikož tyto fondy aktuálně garantují klientům ztrátu z důvodu nízkých výnosů a existujících poplatků za obhospodařování (management fee).

Pokud uvažovat o dluhopisech, pak korporátních (s přihlédnutím k delšímu investičnímu horizontu). Firemní dluhopisy stále nabízejí zajímavý potenciál výnosu a pro skladbu investičního portfolia lze s nimi stále počítat. Jsou to dluhopisy s vyšším výnosem za cenu vyššího rizika. Než nákup konkrétního dluhopisu je proto vhodnější investice prostřednictvím dluhopisových fondů se širokou diverzifikací emitentů.

Doporučení pro pravidelné investory

Pokud investujete s dlouhým horizontem, tato epizoda bude mít na konečnou výkonnost Vašeho portfolia s největší pravděpodobností pozitivní vliv. Dnes nakupujete ve slevě. Za stejnou úložku dostáváte více podílových listů. Jedná se tedy spíše o příležitost než o hrozbu. Doporučujeme tedy v investování pokračovat.

Pravidelné2015
Doporučení pro jednorázové investory

Pokud Vám zbývá do plánovaného horizontu 2 roky a více, není důvod propadat panice. Naopak se jedná o příležitost dokoupit do portfolia další podílové listy.

V případě, že Vám investiční horizont aktuálně končí, nic není ztraceno. V případě rizikovějšího portfolia to znamená, že Váš horizont byl minimálně 5 let a více. V takovém případě budete stále celkově v plusu a investici je možné ukončit se ziskem. Pokud jste i tak v mínusu, doporučuji individuální přístup a nastavení strategie pro řízený odkup podílových listů s cílem eliminace případných škod.

Doporučení z pohledu měnového rizika

Aktuálně doporučujeme všem investorům, kteří vydělávají koruny a nakupují za koruny investovat v České koruně. V důsledku měnové intervence ze strany ČNB lze očekávat výrazné posílení koruny, jakmile intervence skončí. Znamená to tedy, že za cizí měnu (USD, EUR) dostaneme méně Kč.

 

Zdroj: text volně vychází z komentáře Martina Mašáta, investičního analytika společnosti Partners. Dále byl použit obrázek z prezentace k vývoji finančních trhů Petra Žabži ze společnosti Patria.
Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Další příspěvky
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.