Cesty do zahraničí a cestovní pojištění
Aby nás v zahraničí při našich cestách a dovolených nic nepřekvapilo, měli bychom myslet také na správné cestovní pojištění, které nám pomůže, když nejde zrovna všechno podle plánu. V našem článku se můžete dozvědět základní informace k pojištění, naše tipy a doporučení a také jak si toto pojištění výhodně sjednat. Hlavní důvody, proč mít sjednané cestovní pojištění jsou dva.
Léčebné výlohy
Za prvé, v zahraničí nemáme automaticky nárok na úhradu léčebných výloh. Jednoduše proto, že si za hranicemi neplatíme žádné zdravotní pojištění. Nastane-li tedy situace, kdy potřebujeme lékařské ošetření, případně nákladný transport vrtulníkem ze sjezdovky do nemocnice, bude se pojištění léčebných výloh hodit. Toto pojištění je automaticky součástí každého cestovního pojištění, ale musíme si pohlídat horní výši pojistných limitů.
Nabídka pojišťoven začíná na jednotkách milionů korun a končí neomezeným limitem. Pokud se chceme na pojištění opravdu spolehnout, měli bychom volit vždy limity od 10 mil. výš s přihlédnutím k místu cílové destinace z důvodů nákladů na případný transport do nemocnice nebo do ČR.
Pojištění odpovědnosti
Druhým hlavním důvodem, proč mít cestovní pojištění, je pojištění odpovědnosti. Z našeho pohledu se jedná o nejvíce podceňovanou část. Je nutné si uvědomit, že pokud způsobíme třetí osobě (ne sami sobě) újmu na zdraví nebo majetku, budeme muset takovou škodu uhradit. Pro bližší představu lze uvést příklad, kdy jako chodci nebo cyklisti způsobíme vážnou dopravní nehodu, nebo se srazíme s nějakým lyžařem na sjezdovce. Jsou to samozřejmě velmi nepříjemné události, které ovšem nelze zcela vyloučit. A pokud by se už něco takového stalo, je dobré pojištění základ.
Základní limity v jednotkách milionů korun lze akceptovat u jednoduchých cest typu krátkého poznávacího zájezdu po Evropě. Pokud ale jedeme na lyže či na kola, kde budeme více v pohybu, vyšší limity kolem 20 mil. jsou naprosto nezbytné.
Věděli jste, že k výročí fixace hypotéky je dobré vyhodnotit až 14 parametrů? Že nevíte, co všechno zvážit a promyslet? To vůbec nevadí. Připravili jsme pro Vás komplexní návod, jak dostat svou hypotéku do té nejlepší kondice. Vše potřebné najdete právě zde.
Pojištění storna zájezdu
Jsou situace, kdy naše plánovaná cesta zkrátka nevyjde. Onemocníme, nebo onemocní některé z dětí a nepodaří se odcestovat. Jenže vysněná dovolená je již zaplacená a nebyla zrovna levná.
V takovém případě může pomoci zmírnit náklady spojené s neuskutečněnou dovolenou pojištění storna. Toto pojištění ale nemusí souviset pouze s dovolenou koupenou přes cestovní kancelář. Musíme ovšem umět prokázat již zaplacené náklady (např. účet za ubytování, letenky atp.).
Při sjednání pojištění storna je důležité pohlídat si podmínky pojišťovny, kdy je možné, takové pojištění sjednat. Jsou pojišťovny, které vyžadují, aby toto pojištění bylo sjednáno v okamžiku, kdy se platí první část dovolené, a potom jsou pojišťovny, kde je možné si storno pojistit i později, ale stále před zahájením cesty.
U pojištění storna je potřeba počítat se spoluúčastí ve výši 20 – 25 %. To znamená, že nám nikdy pojišťovna neproplatí 100 % všech našich nákladů. Může se jednat o výhodné řešení obzvláště pro rodiny s malými dětmi. Pokud Vaše malé dítě onemocní a celá rodina musí zůstat doma, je toto připojištění cesta, jak alespoň trochu eliminovat ušlé náklady.
Asistence pro motorová vozidla
Pokud cestujeme do zahraničí vlastním vozem, je možné si připojistit asistenční služby. Ty jsou sice součástí každého povinného ručení, ale někdy jsou tyto limity příliš nízké. V takovém případě nám může pomoci jednorázově si připlatit za lepší asistenci spojenou s odtahem do servisu atp.
Úrazové pojištění a pojištění zavazadel
Jedná se o doplněk k pojištění, který není asi nutné úplně řešit. Pokud máme sjednané životní a úrazové pojištění, bude se pojistná ochrana vztahovat i na události v zahraničí.
Rady a tipy
Celoroční pojištění k platební kartě – banky toto pojištění nabízejí jako benefit k lepším bankovním službám. Pokud se ovšem podíváme do pojistných podmínek, zjistíme, že pojistné limity jsou velmi nízké. Toto pojištění lze využít maximálně na krátké cesty po blízkém okolí a bez jakýchkoliv sportovních aktivit. Pokud jedeme na lyže do Alp, rozhodně bychom se měli připojistit.
Rizikové sporty – zvýšenou pozornost při sjednávání pojištění bychom měli věnovat sportovním aktivitám, které plánujeme provozovat nebo bychom mohli provozovat. Zde je nutné dbát zvýšené pozornosti při sjednávání pojištění a všechny sporty uvést. Jinak bychom mohli být nepříjemně překvapeni v okamžiku, kdy se nám to bude hodit ze všeho nejméně.
Lyžování – lyžování na sjezdovkách při použití lyžařské helmy a dodržování pravidel FIS, případně rychlostních limitů, není problém. Pokud jsme ovšem vyznavači lyžování ve volném terénu, opět bychom měli zpozornět.
Cestovní pojištění v ceně zájezdu – sjednat si pojištění ihned v cestovní kanceláři je nejjednodušší řešení, ale opakovaně jsme se v naší kanceláři přesvědčili, že pokud sjednáme pojištění našim klientům samostatně, jsme schopni jim nabídnout lepší parametry pojištění a za lepší cenu.
Neplánované prodloužení dovolené – cestovní pojištění, pokud nemáme celoroční, se vždy sjednává na přesně stanovenou dobu. Pokud se ovšem naše cesta z jakéhokoliv objektivního důvodu protáhne (např. z důvodu odložení letu nebo uzavřené dálnice), automaticky se prodlužuje i platnost našeho pojištění.
Jak a kde si cestovní pojištění sjednat?
Cestovní pojištění lze sjednat na mnoha místech, ale vždy bychom měli porovnat více nabídek. Lze využít volně přístupných srovnávačů na trhu, ale jsou i jiné možnosti. Pokud jste klienti naší poradenské kanceláře, můžete se obrátit na nás, nebo využít srovnávače v naší klientské aplikaci. Takto si lze sjednat pojištění pro celou rodinu klidně hodinu před odjezdem na dovolenou.
Za kancelář VIP Consulting Office vám přejeme krásnou dovolenou a šťastný návrat domů.