Novinky a komentáře

Úvod / Investice / Brexit – Komentář VIPCO

Brexit – Komentář VIPCO

Rubrika: Investice, Události

Celý svět v současné době sleduje Velkou Británii a výsledek referenda o setrvání v Evropské unii. Zprávy jsou natolik čerstvé a komentářů je tolik, že je velmi obtížné se v dnešním dění orientovat a nepropadat panice.

Velká Británie si odsouhlasila, že vystoupí z EU, ale samotný proces může trvat dva roky, případně i déle. Takže všechny obchodní vztahy mezi zeměmi, firmami i lidmi budou alespoň na čas pokračovat v zajetých kolejích. Ke změnám bude docházet zřejmě postupně a pomalu. Lze očekávat snahu mezi jednotlivými partnery domluvit se a nalézt řešení. Vše tedy bude záležet na společné vůli a snaze se dohodnout.shutterstock_380728003

Aktuálně nikdo neví, co přesně se bude dít a jak reagovat. To vede k obecné nejistotě. Emoce jsou veliké a podobně emotivně reagují i finanční burzy, lidé a stroje pohybující se na finančních trzích. Z dlouhodobého hlediska se současné události zařadí mezi více jak 80 příležitostí za posledních sto let. Z krátkodobého pohledu se bude nejspíš jednat o emocionální paniku. Z dlouhodobého hlediska převládnou skutečné fundamenty.

Pro pravidelného investora se jedná pouze o jednu z řad propadů, se kterými se na své cestě k cíli potká. Není tedy důvod propadat panice. Naopak, je to příležitost za stejnou výši investované částky získat více cenných papírů či podílových listů.

U jednorázového investora může být dopad aktuálního dění citelnější, nicméně těch faktorů, které dopad v případě jednorázové investice ovlivňují je povícero. Pokud je investor na začátku svého horizontu, tak je důležité zachovat chladnou hlavu. Může se totiž jednat i o příležitost k případnému dalšímu levnému nákupu. Je-li však potřeba financí velká, lze doporučit co možná nejvíce oddálit prodej cenných papírů (prodloužit svůj investiční horizont) a potřebné finance získat pokud možno z jiných zdrojů.

Všem našim klientům jsme ochotni poskytnout osobní konzultaci k současné situaci a individuálně doporučit další postup.

Teprve budoucnost ukáže, zda se Britové rozhodli správně. My, všichni ostatní, si můžeme pouze přát, že se EU jako celek nad sebou zamyslí a současnou situaci dokáže pozitivně využít. A kdo ví, možná jednou budeme vděčni právě Británii za to, že měla odvahu takový krok udělat.

Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Další příspěvky
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.