Úvod / Riziko

Riziko

Rubrika:

Jedná se o možnost, že investice nedosáhne požadované míry výnosu. Nejčastěji se jako měřítko rizika u investic udává historická volatilita (česky kolísavost), měřená směrodatnou odchylkou výnosu. Čím větší je volatilita, tím větší je pravděpodobnost ztráty.

Riziko je jedním ze tří základních charakteristik každé investice (dále výnos a likvidita). Investice bez rizika neexistuje a pokud někdo tvrdí že ano, je to důvod k veliké obezřetnosti.

Riziko pro investora může mít několik podob:

Kreditní riziko – podstupujeme riziko, že instituce, které jsme půjčili peníze zkrachuje.  Může to být banka ve které máme peníze, nebo to může být soukromá společnost od níž jsme si koupili dluhopis, nebo to může být stát, kterého vlastníme dluhopis.

Riziko inflace – podstupujeme riziko poklesu hodnoty majetku v čase. Pokud budeme mít na spořícím účtu 1 % p.a., potom při inflaci 1,5 % proděláváme.

Tržní riziko – podstupujeme riziko kolísání cen na trzích. Příkladem takové rizika může být neúroda obilí a následné zdražení potravin. Nebo to může být finanční krize, které jsme byli svědky v nedávné minulosti.

Měnové riziko – podstupujeme tehdy, pokud provádíme transakce v cizích měnách. Nejběžnějším podsoutpením tohoto rizika může být výměna cizí měny při cestě do zahraničí. Za určitý kurz nakoupíme eura a při následném prodeji může dostat méně nebo více.

Úrokové riziko – se týká hlavně pevně úročených cenných papírů – dluhopisů. Cena dluhopisů je tedy ovlivněna pohybem úrokových sazeb.

Riziko likvidity – znamená omezenou dostupnost a možnost nakládat s majetkem. Příkladem mohou být smlouvy stavebního spoření na nezlitelé osoby.

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Další příspěvky
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.