Úvod / Podílový fond

Podílový fond

Rubrika:

Subjekt kolektivního investování. Není samostatnou právnickou osobou. Zřizuje a obhospodařuje jej investiční společnost. Peněžní prostředky shromažďuje vydáváním podílových listů. Podle zákona o investičních společnostech a investičních fondech mohou být prostředky podílového fondu investovány pouze do cenných papírů nebo ukládány na bankovní účty.

Majetek podílového fondu náleží všem vlastníkům podílových listů podílového fondu, a to v poměru podle vlastních podílových listů.

Pravidla investování podílového fondu obsahuje statut. Investor tedy přesně ví, jakým způsobem může fond investovat např. jakou váhu portfolia mohou tvořit akcie a dluhopisy. Dále v jakých zemích může fond investovat a celkově jakou investiční strategií se fond řídí. Fon nemůže bez souhlasu investora změnit investiční strategii. Pokud si tedy investor vybere podílový fond, který investuje pouze do státních dluhopisů vyspělých zemí, nemůže se tedy stát, že najednou začne podílový fond nakupovat korporátní dluhopisy a naopak.

 

Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Lukáš Urbánek
Jeden z prvních držitelů prestižního certifikátu European Financial Planner - EFP v rámci ČR. Dlouhodobě se věnuje finančnímu poradenství a se svými klienty spolupracuje již od roku 1999. Ve své kanceláři se zaměřuje především na komplexní finanční poradenství, to znamená, že klientům sestavuje Finanční plán, který je návodem na to, jak si nejlépe pořídit nové bydlení, jak najít rezervy v domácím rozpočtu a vytvářet si rezervy, jak se vyhnout propadu životní úrovně v případě nenadálých situací či odchodu do penze, jak efektivně a bezpečně investovat... Více
Další příspěvky
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.