Škola finanční gramotnosti

Úvod / Financování bydlení

Financování bydlení

Na co se můžete v seriálu „Financování bydlení“ těšit?

 
Úvodní díl: Jak začít, pokud chci či potřebuji bydlet v „novém“?
1. díl: Vlastní peníze, rozpočet, představy
2. díl: Na co si dát při koupi pozor
3. díl: Jdeme pro cizí peníze
4. díl: Co kdy podepsat a nepodepsat
5. díl: Úvěr je schválený, ale peníze jsou stále v bance
6. díl: Pár věcí, které byste měli udělat po nastěhování
7. díl: Rady a tipy na závěr

 

Úvodní díl: „Jak začít, pokud chci či potřebuji bydlet v „novém“?

 

Konkretizace záměru (upřesnění)

Na začátku všeho jste Vy. Vy a Vaše představy o novém bydlení.

Začněte tedy tím, že si co možná nejkonkrétněji sami odpovíte na to, zda hledáte byt či dům, kolik má mít místností, jakou lokalitu preferujete, co vyloženě potřebujete a co naopak určitě nechcete. Vše dejte ideálně na papír, včetně toho, kolik peněz jste ochotni za Vaši vysněnou nemovitost zaplatit.

Máte-li partnera či partnerku, plánujte společně a věnujte pozornost všem otázkám či připomínkám toho druhého. To, co se může na začátku jevit jako jasná věc, nemusí být, např. po narození plánovaného potomka, tak ideální.

Odpovězte si proto i na otázku, jak dlouho chcete v novém bydlení žít.

 

Koupě samotná nebo i rekonstrukce?

Už při hledání nemovitosti počítejte vždy raději s tím, že kromě koupě samotné Vás nové bydlení bude stát i něco navíc.

Pokud jste již ve fázi, kdy procházíte inzeráty konkrétních nemovitostí (nebo se již dokonce účastníte jejich prohlídek) a všímáte si, co všechno by se mělo či muselo u jednotlivých nabídek ještě udělat či dodělat, nezapomínejte na to. Opět si dělejte poznámky. V klidu si pak alespoň orientačně načrtněte „hrubé“ rozpočty.

Ono se totiž může stát, že pěkně situovaný byt, s dispozicemi přesně podle Vašich přání potřebuje už jen nové interiérové dveře, nové podlahy, možná i elektřinu a omítky a … rázem jste např. na částce 200.000 Kč, se kterou je zapotřebí počítat. Pokud to tak opravdu chcete.

Protože kdy budete dělat podlahy? Až po nastěhování? To by asi nebylo ideální. A tak i peníze budete potřebovat hned, ne až „potom“.

V případě, že tušíte větší rozsah prací už dopředu (např. u rodinného domu), nebojte se využít služeb projektantů, architektů, odhadců či ve výjimečných případech i služeb statika.

 

Časový harmonogram

Vypadá to, že vše je o plánování. A ono tomu tak skutečně je :-).

Nikdy se Vám zřejmě nepodaří naplánovat úplně všechno, ale neměli byste zapomínat na podstatné věci a na to, že všechno nestojí jen peníze, ale i čas.

Pokud dnes bydlíte např. v nájmu, zvažte, jak nejlépe načasovat jeho ukončení, případně začátek v novém bydlení. Ať se Vám výdaje za bydlení zbytečně nezdvojují. Zároveň ale dbejte na to, abyste v případě rekonstrukce měli dostatek času na její realizaci a nemuseli se stěhovat na staveniště.

Nezapomínejte ani na ostatní členy rodiny. Budou děti měnit školku či školu? Kdy to provést? Půjde to vůbec dle Vašich představ?

 

Vybavení

Řekněte si dopředu, o jaké kousky Vašeho vybavení (máte-li svoje) už nebudete stát, ať je zbytečně nestěhujete.

Bude-li Vaše nové bydlení větší než stávající, zvažte, zda chcete či potřebujete vybavit všechny místnosti najednou, či je budete zařizovat postupně. Dejte opět vše na papír i s předpokládanými výdaji za vybavení. A to ideálně ve dvou variantách – nezbytně nutné a to, které může být i později. Ne vždy totiž musí být postupné vybavování tou méně náročnou variantou.

 

Kdy začít jednat s finančním poradcem a proč?

Chcete-li se zabývat pouze příjemnými věcmi, které souvisí s novým bydlením, začněte jednat s finančním poradcem co nejdříve. Dovolte mu poznat Vaše představy, ale zároveň i Vaše možnosti. Řekněte mu o svých obavách a nechte jej, ať se k nim vyjádří.

Společně s poradcem pak můžete sestavit nejoptimálnější strategii, která Vám bude vyhovovat a především Vás bezpečně dovede k Vašemu cíli – k novému bydlení. Budete tak lépe připraveni na situace, které mohou nastat, budete vědět, co dělat či koho se zeptat.

Možná budete mile překvapeni, na kolik situací Váš finanční poradce dopředu myslí.

 

Líbil se Vám první díl a zaujal Vás obsah dalších dílů? Všech navazujících sedm dílů pak můžete získat zdarma po registraci pomocí níže uvedeného formuláře. Do Vámi uvedené emailové schránky následně obdržíte každý den jeden díl tohoto seriálu.

Zaujal vás tento seriál? Doporučte jej svým přátelům.
Roman Macura
Roman Macura spolupracuje se společností Partners od roku 2009. Je součástí VIP Consulting Office ve Zlíně. Více
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.