Novinky a komentáře

Úvod / Investice / Názor: Investice | Alibaba | IPO | Čína

Názor: Investice | Alibaba | IPO | Čína

Rubrika: Investice

Vyhledávat konkrétní investiční příležitosti může přinést vyšší než průměrné výnosy. Platí to i pro akciový trh a konkrétní akcie. Ale aby bylo možné být včas na „správném místě“, je zapotřebí tomu věnovat čas, anebo mít někoho, kdo tomu je ochoten ten čas věnovat.

Řekněme, že toho někoho jste již našli (např. vhodného obchodníka s cennými papíry) a ten Vás informoval například o příležitosti v podobě IPO největšího čínského internetového obchodu Alibaba.

A protože s vyšším předpokládaným výnosem souvisí i vyšší riziko, je důležité zvážit, zda jste jej ochoten jako investor podstoupit. Můžete absolutně důvěřovat obchodníkovi, můžete důvěřovat obchodníkovi a přesto si některé údaje ověřit, anebo si můžete pro jistotu vše prozkoumat sami. Máte-li na to ale znalosti a především čas.

Tento článek není o tom, zda a jak investovat do akcií (s ohledem na investiční horizont, strukturu Vašeho stávajícího portfolia apod.), ale spíše o tom, jaká rizika mohou s podobnou investiční příležitostí souviset, pokud se již o ní rozhodnete uvažovat.

IPO

Pokud společnost (např. Alibaba) vydává na veřejném trhu své akcie poprvé, hovoříme o tzv. IPO (Initial Public Offering), čili primární emisi akcií.

Při IPO je stanoveno cenové pásmo za jednu akcii. Cena by tak měla odrážet tržní hodnotu firmy. Existuje více způsobů, pomocí kterých je při IPO stanovován emisní kurz akcie. Bylo by proto žádoucí, aby si investor udělal fundamentální analýzu a vyvodil z toho cenu akcie, kterou je ochoten zaplatit. Jinak může teoreticky nakoupit dráž.

Stát se může i to, že potenciální investor akcie vůbec nezíská (ať už s ohledem na zvolenou cenu, dostupné množství akcií či z jiných důvodů).

Vývoj ceny akcií po uvedení na trh

Každý z investorů by si měl uvědomit, jak dlouhou dobu chce nakoupené akcie držet. Případně si dopředu nadefinovat zisk, kterého chce dosáhnout, či ztrátu, kterou je ochoten akceptovat. Může se totiž stát, že vývoj ceny nakoupených akcií nebude takový, jaký investor očekával.

Jako příklad lze uvést např. IPO Facebooku či Twitteru. Prodávali byste hned nebo raději drželi?

 Graf FB

 

Graf Twitter

 

Alibaba

Z výše uvedeného vyplývá, že jedním z prvních kroků při uvažování o investici do této společnosti, by mělo být stanovení adekvátní ceny za jednu akcii, respektive hodnoty firmy. A to může být oříšek. Bude-li vycházet investor pouze z propagačních materiálů obchodníka s cennými papíry, pak zjistí, že hodnota firmy se pohybuje v rozmezí 136 – 245 mld. USD, ale zároveň při propočítání hodnoty dle podílu největšího akcionáře ze stejných materiálů se dopočítá k tomu, že hodnota je zřejmě blíže nižší úrovni, protože číslo, ke kterému se dopracuje, je cca 145 mld. USD.

Informací by si tedy investor měl sehnat pokud možno více, anebo odhadnout, jak zareaguje na emisi akcií trh (masa investorů). A to bez ohledu na jakékoli propočty.

Čína a VIE

Schéma VIE

O Číně toho již bylo napsáno hodně. Přesto v souvislosti s IPO společnosti Alibaba by bylo dobré upozornit na to, jak to vlastně s Čínou ve vztahu k investorům je.

Čínské zákony totiž omezují investice do internetových společností (stejně tak i např. do bankovnictví, těžebního průmyslu či soukromého vzdělávání). A proto bylo třeba najít cestu, jak zahraničním investorům investice umožnit. A ta cesta má zkratku VIE (Variable Interest Entities).

Investor si tak nekupuje podíl v čínské společnosti, ale kupuje si podíl v účelově založené zahraniční „shell company“, do které putují příjmy z čínské společnosti. Problematickými se tak stávají především jiná práva spojená s akciemi než jen podíl na zisku. Nemluvě o tom, jak velké je případné politické riziko (tolerance tohoto typu společností).

 

 

 

Akcie v portfoliu mají své opodstatněné místo. Pokud se investor rozhodne pro přímý nákup skrze obchodníka s cennými papíry, měl by být připraven na jakýkoli vývoj a dle toho zvažovat velikost takovéto investice. Mimo jiné s ohledem na svůj investiční horizont, stávající portfolio apod. Má-li to být jen „na zkoušku“, pak doporučuji investovat takovou výši prostředků, které v tuto chvíli můžete postrádat (klidně třeba 10 let).

Líbil se vám tento příspěvek? Doporučte jej svým přátelům.
Roman Macura
Roman Macura spolupracuje se společností Partners od roku 2009. Je součástí VIP Consulting Office ve Zlíně. Více
Další příspěvky
Kontaktujte nás

Pokud si chcete sjednat schůzku, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte a napište nám.